2.08.2019

Diş Hekimleri Gününe Özel HediyelerTeraryum Bahçeleri ve Hediye Çeşitlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Teraryum Bahçeleri -  Orjinal Hediyeler - Diş Hekimleri Günü için hediye


1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım tarihinde “Diş Hekimleri Günü” kutlanmaktadır. Son yıllarda da farkındalık yaratmak adına ilgili hafta “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlama kapsamına alınmıştır. Milli eğitim bakanlığı, Sağlık bakanlığı ve İçişleri bakanlığı onayı ile bu hale gelmiştir.
 
 Neden 22 Kasım seçilmiştir?
 
 22 Kasım 1908, Tıbbıye Mualimler Meclisinde “Dişçi Mektebi” kurulması için görüşmelerin başladığı tarihtir. Görüşmeler bir yıl kadar sürmüş ve 1909 yılında eğitim başlamıştır. Eğitim programı Paris dişçi mektebinden alınmıştır. İşte bu sebep ile 22 Kasım kutlama günü olarak belirlenmiştir.
 
 Ağız ve diş hastalıkları dünyanın her yerinde sıklıkla görülen sorunlardandır. Ağız ve diş hastalıkları insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Şeker hastalığı, kalp damar hastalıklarının ilerlemesinde rol oynamaktadır.
 
 22 Kasımda neler yapılmaktadır?
 
 Türkiye’de diş hekimleri günü ile tüm kamu, üniversite çalışanlarının katılımı sağlanarak koruyucu diş hekimliği hizmetlerini halka yaymak amacı ile oluşan sağlık politikaları tanıtılmaya çalışılmaktadır.
 
 İlgili bakanlıklar bu hafta da etkinlikler düzenlemektedir. Okullarda ücretsi diş macunları dağıtılmaktadır. Basında kamu spotları yayınlanmaktadır. Bu şekilde de halk arasında ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır.
 
 Ağız ve diş sağlığının bozulması sonradan bunun ile ilgili tedavi yolları çok daha maliyetli olmaktadır. Bu sebep ile düzenli kontrollerin yapılması için bilinç yaratılmaya çalışılmaktadır.
 
 Günümüzde Kamuda diş hekimi istihdamı sürekli olarak artmaktadır. Bunun ile beraber diş hastaneleri açılmakta ve sadece Ağız ve Diş Sağlığına yönelik birimler yaygınlaşmaktadır. Özel sektörde de diş hekimlerinin işsizlik sorunları bulunmamaktadır.
 Koruyucu hizmetlere Türkiye’de halkımız halen çok fazla rağbet etmemektedir. Bu işlem için sağlık güvencesine sahip olan bireylerin hiçbir şekilde ücret ödemeden hizmet alabilmektedirler.